Bina Deprem Testi

Bina Deprem Testi Karot Basınç Analiz Raporu

Deprem, özellikle 1999 Gölcük Depremi yaşandıktan sonra ülkemizde daha fazla korkulan bir doğal afet haline geldi. Bina deprem testi gibi konuların yeterince önemsenmemesi, depremde birçok can kaybının yaşanmasına da yol açtı. Üzerinden 20 yıl geçti ve birçok kişi için o zamanlar çok geride kaldı. Ancak sağlam olmayan binaların yıkılma ya da çökme riski hala geçerli… Üstelik bunun için deprem olmasına bile gerek yok! Deprem testi yönetmeliğine uygun olmayan, ruhsatsız, kaçak yapılar, yeterince özen gösterilmeyen çürük binalar yıkılma riski ile karşı karşıya… Yıkılma ya da çökme durumu söz konusu olduğunda ise yaşanacak olan şey: “CAN KAYBI!” En iyi ihtimal ise günlerce moloz ve yıkıntı altında kurtarılmayı beklemek…

Üstelik riskler bilinse bile birçok kişi, bina deprem testi yaptırmayı ihmal ediyor. Hatta birçok kişi evinde deprem çantası da bulundurmuyor. Bu durumda göçük altında aç ve susuz bir şekilde hayatta kalmak da zorlaşıyor. Her şeyden önemlisi ise öncelikle gerekli tedbiri almak ve binanızın sağlamlığını kontrol ettirmektir. Bunun için maddi olanaksızlıkları da düşünmenize gerek yok! Resmi ve gayrı resmi olmak üzere 2 ayrı deprem testi yaptırabilmeniz mümkündür.

bina deprem testi

Bina Deprem Testi İhmale Gelmeyecek Bir Konu!

Aslında deprem olmasa bile binanın sağlam olduğundan emin olmak, can güvenliği açısından son derece önemli bir durumdur. Çok fazla geri gitmeden 2019 Şubat ayında İstanbul-Kartal’da meydana gelen bir bina çökmesi olayını ele alabiliriz. Evet, bir bina çöktü! Neden de binanın sağlam olmayışı ve bu durumun dikkate alınmayışıydı. Sonuçta çok sayıda kişi yaralandı ve öldü. Enkaz altından kurtarılanlar ve kurtarılamayanlar vardı. Ancak ara ara deprem gibi sallantılar olmasına rağmen, binayı tahliye etmek, deprem testi yaptırmak kimsenin aklına gelmemişti. Bu ihmal, pek çok kişi için büyük bir şok, acı, can ve mal kaybı ile sonuçlandı. Geçmişten ders almak ve olası çökme risklerinin önüne geçmek için bilinçli olmak, gerekli tedbirleri zamanında almak gerek! Böylece yaşanılan yerlerin sağlamlığı çok geç olmadan test ettirilebilir, gerekli önlemler zamanında alınmış olur!

karot numune alma

Resmi ve Gayri Resmi Karot Bina Deprem Testi Raporu

Her şeyi usulüne uygun olarak yapabilmek ve yaşadığınız yerde güvenle kalabilmek için resmi bina deprem testi yatırmalısınız. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yapılan bu deprem testi ile eski binalardan beton numune alımı yapılır. Test edilen betonun depreme karşı dayanıklılığı ölçülür. Binanın depreme dayanıklılık derecesi çok zayıfsa bina için yıkım kararı çıkar. Bu durumda deprem testi yönetmeliği göz önünde bulundurularak binaların sağlam bir şekilde yeniden inşa edilmesi sağlanır. Bu nedenle bazı bölgelerde devlet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projeleri de söz konusudur. Ancak kentsel dönüşüm kapsamında bulunmayan eski binalar için kişisel başvuruda bulunmak, bina sağlamlığını test ettirmek mümkündür.

Yıkım kararı çıktığında binayı yeniden yaptıracak gücü bulunmayanlar olabilir. Bu durumda, bakanlığa başvurmadan da deprem testi yaptırabilmek söz konusudur. Bunun için yapı denetim firmalarına müracaat edilmesi gereklidir. Deprem testi neticesinde, ev sahipleri maddi olarak daha iyi bir duruma geldiklerinde yaptırdıkları test ile bakanlığa müracaatta bulunabilirler. Ancak maddi durumu iyi olmayan kişiler için devlet tarafından sağlanan kredi yardımı da bulunur. Kira yardımından faydalanarak kısa sürede can güvenliğinizi sağlamanız en doğru tercihtir.

karot-deprem-testi

Bina Deprem Testi Kira Yardımı

Büyükşehirlerde ve diğer şehirlerde, yaşanan yerdeki kiraların tutarı, devlet tarafından verilen kira yardımlarını etkiler. Bina deprem testi için kira yardımı almak isteyenlere yaşadığı yere göre en düşük kira yardımı 595TL en yükseği 960TL’dir. Büyükşehirde yaşayanlar için kira yardımında bir kereye mahsus olmak üzere verilen tutarlar, farklı şehir grupları için aşağıdaki gibidir:

  1. 595 TL Kira Yardımı Alanlar: Kiracılar 1190TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 2975TL (Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis)

  2. 675 TL Kira Yardımı Alanlar: Kiracılar 1350TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 3375TL (Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

  3. 755TL Kira Yardımı Alanlar: Kiracılar 1510TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 3775TL (Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale)

  4. 830 TL Kira Yardımı Alanlar: : Kiracılar 1660TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 4150TL (Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van)

  5. 905 TL Kira Yardımı Alanlar: Kiracılar 1810TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 4525TL (Adana, Antalya, Bursa, Konya)

  6. 960 TL Kira Yardımı Alanlar: Kiracılar 1920TL, sınırlı ayni hak sahibi kişiler için ise bir defaya mahsus ödenecek kira bedeli 4800TL (Ankara, İstanbul, İzmir)

Bina Deprem Testi Kredi Yardımı

Kira yardımı yerine kredi faiz yardımı almayı düşünenler de olabilir. Bina deprem testi yaptıran kişiler bu yardımdan 3 ayrı şekilde faydalanabilirler. Bunlar:

  • %4 faiz desteği oranına sahip güçlendirme kredisi yardımı

  • %4 Faiz desteği oranına sahip konut yapım kredisi yardımı

  • %3 Faiz desteği oranına sahip İş yeri yapım kredisi yardımı şeklindedir.

  • Her bir yardım seçeneği için azami ödemesiz dönem 2 yıl olarak belirlenmiştir. İlk iki yardım seçeneği için 10 yıllık, sonuncu için ise 7 yıllık azami vade uygulanır.